Przedłużenie terminu naboru w XXII edycji konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP

Wtorek, 25 czerwca 2024

Informujemy , że Kancelaria Prezydenta RP przedłużyła okresu naboru wniosków w ramach tegorocznej edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP do 8 lipca br. Zgodnie z regulaminem Związek Rzemiosła Polskiego może zgłosić po jednym kandydacie w siedmiu następujących kategoriach. Zgodnie z regulaminem Związek Rzemiosła Polskiego może zgłosić po jednym kandydacie w siedmiu kategoriach:

Kategorie główne:

1. Lider MŚP (formularz zgłoszeniowy do pobrania) – nagroda dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, które w szczególności:
    • funkcjonują na polskim rynku minimum 5 lat;
    • rozwijają się i odnoszą sukcesy;
    • są liderami regionu;
    • otrzymały nagrody, wyróżnienia lub certyfikaty.
  2. Narodowy Sukces (formularz zgłoszeniowy do pobrania) – nagroda dla polskich przedsiębiorstw, które od co najmniej 5 lat osiągają trwały wzrost i zrównoważony rozwój, będąc wzorem funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw, w tym w szczególności:
    • odnoszą sukcesy ekonomiczne;
    • zdobyły uznanie w swojej branży oraz wpływają na jej ożywienie;
    • z sukcesem zdobywają rynek krajowy wykorzystując innowacyjne rozwiązania;
    • utrzymały lub zwiększyły poziom zatrudnienia w ostatnich latach;
    • otrzymały nagrody, wyróżnienia i certyfikaty.
  3. Międzynarodowy Sukces (formularz zgłoszeniowy do pobrania) – nagroda dla polskich przedsiębiorstw funkcjonujących minimum 5 lat, osiągających znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych, które w szczególności:
    • stanowią realną konkurencję na rynkach zagranicznych;
    • dokonują fuzji i przejęć na rynkach zagranicznych;
    • osiągnęły rozpoznawalność oraz zdobyły uznanie na rynkach zagranicznych;
    • eksportują polskie wyroby lub usługi pod własną marką;
    • mają wysoki udział eksportu w sprzedaży ogółem;
    • tworzą pozytywny wizerunek Polski za granicą;
    • otrzymały nagrody, wyróżnienia, certyfikaty oraz znaki jakości.
  4. Odpowiedzialny Biznes (formularz zgłoszeniowy do pobrania)– nagroda dla polskich przedsiębiorstw wykazujących się aktywnymi działaniami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, które w szczególności:
    • prowadzą działania wewnątrz organizacji sprzyjające pracownikom i ich rodzinom;
    • prowadzą działania prospołeczne służące lokalnej społeczności;
    • prowadzą działania proekologiczne;
    • angażują lokalne instytucje do wspólnych inicjatyw;
    • tworzą nowe miejsca pracy na terytorium Polski.
  5. Firma Rodzinna (formularz zgłoszeniowy do pobrania) – nagroda dla polskich przedsiębiorstw z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, które są jednocześnie firmą rodziną, zarejestrowaną i działającą w Polsce co najmniej od 15 lat, gdzie:
    • co najmniej dwóch członków rodziny wspólnie pracuje w przedsiębiorstwie, zarządza nim lub zasiada w jego strukturach;
    • członkowie rodziny są większościowymi wspólnikami, udziałowcami lub akcjonariuszami;
    • przedsiębiorstwo rozwija się i odnosi ekonomiczne sukcesy;
    • przedsiębiorstwo zdobyło znaczenie na rynku oraz wpływa na ożywienie całej branży;
    • przedsiębiorstwo wykorzystuje innowacyjne rozwiązania;
    • przedsiębiorstwo utrzymało lub zwiększyło poziom zatrudnienia w ostatnich latach;
    • przedsiębiorstwo podejmuje działania na rzecz środowiska lokalnego;
    • przedsiębiorstwo otrzymało nagrody, wyróżnienia i certyfikaty.

oraz w dwóch kategoriach specjalnych:

1. Badania+Rozwój (formularz zgłoszeniowy do pobrania) – nagroda specjalna dla zespołów badawczych, jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną, które w szczególności:
    • stworzyły innowacyjny produkt lub technologię;
    • przysługują im prawa własności intelektualnej oraz pokrewne do przedmiotu wdrożenia lub komercyjnego wprowadzenia do obrotu;
    • innowacja trafiła do wdrożenia lub sprzedaży bądź zyskała zewnętrzne finansowanie przygotowujące do rozpoczęcia wdrożenia lub sprzedaży;
    • innowacja znajduje się na liście krajowych inteligentnych specjalizacji zdefiniowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
  2. STARTUP_PL (formularz zgłoszeniowy do pobrania) – nagroda dla polskich przedsiębiorstw, które istnieją na rynku maksymalnie 5 lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną, w tym w szczególności:
    • stworzyły innowacyjny produkt lub technologię;
    • wypełniają niszę na intensywnie rosnącym rynku;
    • produkt lub technologia istnieje na rynku i daje wyróżniające kandydata wyniki finansowe;
    • produkt lub technologia znajduje się na liście krajowych inteligentnych specjalizacji zdefiniowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

W przypadku pytań dotyczących Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP prosimy o kontakt:

tel. (48) (22) 695 11 99, e–mail: nagroda.gospodarcza@prezydent.pl.

Poniżej link do regulaminu oraz formularzy zgłoszeniowych do poszczególnych kategorii

Regulamin XXII edycji konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP

Źródło: prezydent.pl