Promocja książki pt. „Staszowskie Rzemiosło Cechowe 1555-2023”

Piątek, 15 grudnia 2023
Promocja książki pt. „Staszowskie Rzemiosło Cechowe 1555-2023”
Promocja książki poświęconej rzemieślnikom
„Staszowskim Rzemieślnikom i Przedsiębiorcom część i pamięć oddaję,
Tamtym i dzisiejszym dawnym obyczajem nisko się kłaniam
Za trudy życia i pracy zasługują na podziw i uznanie…”. /cytat z wiersza Jadwigi Szyszki/

W siedzibie biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie w dniu 14 grudnia br., odbyła się promocja książki wydanej przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Staszowie pt. „Staszowskie Rzemiosło Cechowe 1555-2023”. Autorami książki są regionaliści Józef Żak oraz Anna Kos.
Wydanie niniejszej publikacji było możliwe dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu w ramach projektu „Edukacja i zabawa szansą na rozwój rzemiosła”, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030.

Przybyłych na spotkanie gości przywitał starszy staszowskiego Cechu Romuald Zgrzywa, po czym zaprezentowano prezentację multimedialną poświęconą historii rzemiosła na ziemi staszowskiej. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, w których opisano m.in.: rzemiosło staszowskie na tle dziejów miasta od 1730 roku, warsztaty rzemieślnicze i manufaktury, tradycje, zwyczaje i aspekty życia staszowskich rzemieślników, słownik dawnych nazw zawodów i innych terminów rzemieślniczych. W promocji książki uczestniczyli staszowscy rzemieślnicy i ich rodziny, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy staszowskich szkół, dyrektor staszowskiej biblioteki Ewa Cygan, przedsiębiorcy, mieszkańcy Staszowa, Krajowy Duszpasterz Rzemiosła ks. Krzysztof Rusiecki,  Dyrektor Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach - Piotr Prędota oraz ks. Edward Zieliński. Staszowscy rzemieślnicy - Kawalerowie Szabli Kilińskiego - odznaczenia ustanowionego przez Kongres Rzemiosła Polskiego w 1998 r., mistrz krawiectwa Jan Kosik oraz przedsiębiorca budowlany Ryszard Figiel zaprezentowali Szable Kilińskiego. Władze samorządowe na spotkaniu reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu w Staszowie Grzegorz Rajca, starosta staszowski Józef Żółciak, wicestarosta Leszek Guzal, burmistrz Staszowa dr Leszek Kopeć, burmistrz Osieka Rafał Łysiak, burmistrz Połańca Jacek Nowak wraz z zastępcą Jarosławem Kądzielą, wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz, radni powiatowi i gminni. Na zakończenie odbyło się spotkanie opłatkowe, śpiewano kolędy i składano życzenia bożonarodzeniowe.