SMEunited opublikowała wyniki corocznego badania kondycji małych i średnich firm w Europie

Piątek, 17 marca 2023

SMEunited (Małe i Średnie Przedsiębiorstwa w Europie) w nowym raporcie z corocznego badania kondycji rzemiosła oraz małych i średnich firm w Europie (tzw. Europejski Barometr Rzemiosła oraz MSP) pokazała aktualne tendencje dotyczące sektora europejskich MSP.

Zdaniem ekspertów SMEunited ożywienie MŚP dobiegło końca wraz z zagrożeniem recesji na horyzoncie. Nawet jeśli wyniki za ostatni półrocze są znacznie powyżej oczekiwań, BCI odnotowuje spadek zaufania MŚP do przyszłości o 2,8% a niestabilna sytuacja gospodarcza spowodowana skutkami wojny na Ukrainie, rosnącymi cenami energii, zakłóceniami w łańcuchach dostaw oraz presją inflacyjną to główne przyczyny pogorszenia zaufania przedsiębiorców. Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych dotyka w szczególności MŚP o silnej pozycji w sektorze budowlanym. Oczekiwania dotyczące inwestycji są gorsze od oczekiwanych ze względu na niepewność co do przyszłego otoczenia biznesowego. Co więcej, badanie prowadzono od maja do sierpnia 2022 r., EC ESI spadł we wrześniu 2022 r., co wskazuje, że obecna sytuacja w drugim półroczu może być jeszcze bardziej ponura niż przedstawione oczekiwania, a ryzyko recesji dla MŚP rośnie. Aby umożliwić MŚP stawienie czoła dużej niepewności związanej z wojną na Ukrainie, polityka krajowa i europejska powinna koncentrować się na stabilizacji rynków energii i surowców oraz podejmowaniu pilnych działań w celu złagodzenia wzrostu cen energii. Jest to warunek wstępny inwestycji i reform w celu przyspieszenia transformacji ekologicznej i cyfrowej.

Tegoroczny Europejski Barometr Rzemiosła i MŚP dostępny jest pod adresemLink